Alkohol na weselu – na jakie trunki najlepiej się zdecydować?

Wiele osób nadal nie wyobraża sobie wesela bez alkoholu, dlatego też jego zakup bardzo często stanowi istotną pozycję w budżecie weselnym.

Planowanie zakupu alkoholu na wesele zawsze rodzi mnóstwo pytań: jaki alkohol wybrać? W jakiej ilości go zakupić? Jak policzyć ilość alkoholu, by była jak najbardziej odpowiednia? Co można zrobić, by zaoszczędzić?

Najpopularniejsze rodzaje alkoholi weselnych

Nietrudno się domyślić, że będzie to wódka. Jest ona utożsamiana jako element tradycji polskiego wesela. Na praktycznie każdym weselu znajdzie się całkiem spora grupa osób bardzo chętnych do skosztowania tego trunku. Przy wódce bawimy się również w innych sytuacjach, dlatego też zapewne znamy już upodobania swoje i gości. A jeśli nie, warto popytać, jaka wódka sprawdzi się najlepiej.

Jeśli chodzi o ilość – panuje na ogół zasada, że na jedną osobę pijącą przypada jedna butelka o pojemności 0,5 litra. W przypadku osób pijących mniej wystarczy 0,7 litra na parę.

Rosnąca popularność łagodniejszych alkoholi

Wciąż rośnie liczba osób, które chcą ograniczyć ilość wódki na weselu w celu urozmaicenia menu, chęci uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji, będących skutkiem nadmiernego spożycia lub też w związku z negatywnymi skojarzeniami, jakie w wielu budzi wspomniana już wódka.

W takich sytuacjach popularne staje się serwowanie trunków takich jak wino. Kojarzy się one z elegancją, ma wiele różnych smaków, a do tego nie uderza tak mocno do głowy, dzięki czemu pozwala na zachowanie większej kultury podczas zabawy i nie ma tak intensywnego wpływu na osoby mające słabszą głowę. Planując ilość butelek, najprawdopodobniej wystarczy jedna na około 6 osób.

Whisky nie tylko dla zamożnych

Jest to trunek, który przez długie lata kojarzył się z nieprzeciętnie zamożnymi gentlemanami. Dziś odchodzimy już od tego stereotypu i coraz częściej zapraszamy na stół tego rodzaju trunki. Warto jednak pamiętać o tym, że whisky jest dobrym rozwiązaniem jedynie jako urozmaicenie – po pierwsze ze względu na cenę, po drugie ze względu na smak (który nie wszyscy lubią), a po trzecie ze względu na brak przyzwyczajenia, zwłaszcza wśród starszych pokoleń, do tego typu alkoholu na weselu, co może przełożyć się na niskie zainteresowanie. Częstym wyborem są eleganckie butelki o pojemności 3 litrów.

Piwo na weselu?

Piwo może niektórym kojarzyć się dość ordynarnie, a do tego ustawienie zwykłych puszek na stole weselnym nie będzie miało nic wspólnego z dobrym smakiem. Są jednak i na to sposoby. Ciekawym rozwiązaniem jest piwo kraftowe, sprzedawane w eleganckich butelkach, które mogą sprawdzić się wręcz świetnie. Jeszcze lepiej może sprawdzić się piwo nalewane prosto z beczki, szczególnie w przypadku wesel w stylu rustykalnym.

A może nalewka domowa?

Polacy od stuleci wytwarzają domowe alkohole, dzięki czemu klasyczna śliwowica, bimber, cytrynówka i wiele innych alkoholi własnej roboty ma szansę stać się prawdziwym hitem na weselnej imprezie. Niemal na pewno znasz kogoś, kto jest specjalistą od wytwarzania tego typu wyrobów, zatem możesz przemyśleć ugoszczenie weselników w taki oto swojski sposób.

wesele wrocław

Jak zaoszczędzić na zakupie alkoholu na wesele?

Niektórzy zadają sobie pytanie, czy to w ogóle możliwe? Na szczęście tak.

  • Pierwszym krokiem niech będzie przeanalizowanie listy gości pod kątem ich upodobań alkoholowych. Być może wystarczy zakup samej wódki, a być może okaże się, że przeważają osoby o nieco bardziej nowoczesnym podejściu, które sięgną po nią niezbyt chętnie?
  • Korzystanie z domowych nalewek również jest sposobem na oszczędność, zwłaszcza jeśli potrafisz wytwarzać je samodzielnie. Innym sposobem jest zorientowanie się, czy ktoś ze znajomych nie zajmuje się prowadzeniem własnej winnicy lub pubu i czy byłby skłonny do udzieleniu rabatu przy weselnym zamówieniu.
  • Kupując alkohol w sklepie, możesz też zapytać, czy będzie możliwość zwrotu butelek. Wówczas będzie szansa na zwrot przynajmniej części z nich i odzyskanie wbrew pozorom niemałej kwoty.

Nieoceniona pomoc w organizacji wesela – porady personelu domu weselnego

Planując wesele, przemyśl skorzystanie z pomocy wybranego przez Ciebie domu weselnego z Wrocławia. Pracujący w nim personel, dzięki swojemu doświadczeniu, pomoże Ci w dopilnowaniu najważniejszych spraw, dzięki czemu uda Ci się m.in. dobrać najlepsze alkohole na swoje przyjęcie wraz z ich ilością.