Co obejmują standardowe pakiety zdjęć u fotografów ślubnych?

Pakiety zdjęć ślubnych, spośród których możemy dziś wybierać, znacząco różnią się od tych, jakie były dostępne jeszcze kilkanaście lat temu.

Korzystamy dzisiaj z reportaży ślubnych, urządzamy sesje narzeczeńskie, sesje typu “first look”, oraz wiele innych. Pojawia się jednak pytanie: które opcje będą najlepsze? Poniżej omówimy zalety i wady najpopularniejszych rozwiązań.

Podstawowa sesja ślubna

Sesja ślubna, wykonywana jedynie w dniu zaślubin w studio fotograficznym to już przeżytek. Obecnie sesję wykonywać można zarówno w dniu ślubu, jak i kilka dni później, np. w ramach podróży poślubnej.

Jakie są plusy sesji w dniu ślubu?

  • Odczuwane emocje są nie do odtworzenia w innym dniu.
  • Jest to chwila, w której możecie odetchnąć przed lub po ślubie.
  • Nie ponosicie dodatkowych kosztów, jakie niesie za sobą organizacja sesji w innym terminie.
  • Macie możliwość zrobić pamiątkowe zdjęcia z najważniejszymi dla Was gośćmi.
  • Nie trzeba przygotowywać jeszcze raz stroju, makijażu czy też fryzury.
  • Jeśli zrezygnujecie z uwieczniania przygotowań, sesji narzeczeńskich i innych dodatkowych ujęć, możecie sporo zaoszczędzić.

A jakie mogą być minusy?

  • Macie niewiele czasu na sesję we dwoje.
  • Istnieje ryzyko zabrudzenia strojów ślubnych.
  • Możliwość wyboru atrakcyjnego miejsca na sesję jest mocno ograniczona ze względów czasowych.

Pełny reportaż ślubny – czy warto się na niego zdecydować?

Istnieje dużo argumentów za wykupieniem pełnego reportażu ślubnego. Chodzi o to, że w tym przypadku fotograf towarzyszy Wam od początku dnia, aż do końca oczepin.

W reportażu ślubnym szczególnie ważne jest uchwycenie najważniejszych momentów, takich jak przygotowania do ślubu, moment błogosławieństwa, a także wyłapanie tych drobnych chwil, w których najlepiej widać emocje towarzyszące zarówno Wam, jak i Waszym gościom.

Dodatkowo reportaż ślubny, wykonany przez fotografa, może być wzbogacony o współpracę z kamerzystą, co może stworzyć wyjątkowo efektowną całość.

Czy wykonanie pełnego reportażu ślubnego może mieć minusy? Raczej nie, lecz warto przygotować najbliższe osoby na częstą obecność fotografa w pobliżu, by nie poczuli się spięci lub zdenerwowani. Chodzi tutaj o jak największą naturalność i uchwycenie w pełni autentycznych przeżyć.

Zagraniczna sesja ślubna – plusy i minusy

Jest to rozwiązanie idealne dla osób pragnących przeżyć niezapomnianą ślubną przygodę. Zagraniczne plenery oferują możliwość wyboru wyjątkowo pięknej scenerii, wśród unikalnych krajobrazów. Wiele par decyduje się na połączenie sesji zagranicznej z podróżą poślubną, by dodatkowo uatrakcyjnić swój pobyt za granicą.

Są jednak minusy sesji zagranicznej. Przede wszystkim może ona trwać nawet kilka dni, a to wiąże się m.in. z przygotowywaniem stroju, fryzury i makijażu. Sesja zagraniczna to też dużo większy koszt, a także może wiązać się z większym zmęczeniem, które nie pozwoli Wam tak naprawdę odpocząć podczas miodowego miesiąca.

Sesje narzeczeńskie – kiedy warto się na nie decydować?

Sesja narzeczeńska ma to do siebie, że nie wymaga tak wielu przygotowań, a w dodatku jest dużo tańsza od ślubnej, przy czym pod kątem samego przebiegu nie różni się od niej zbyt mocno. Jest to szansa, by zachować w pamięci czas narzeczeństwa, odetchnąć od przygotowań do ślubu, a także sprawdzić umiejętności fotografa oraz to, czy współpraca z nim układa się dobrze, zanim dojdzie do uwiecznienia ceremonii zaślubin.

fotografia ślubna

Jaki pakiet zdjęć będzie najlepszy?

Na ogół dobry fotograf ma w swojej ofercie wiele pakietów zdjęć ślubnych, obejmujących każdą z wyżej wymienionych opcji i wiele innych, lecz warto pamiętać też o tym, że dobrego fotografa poznaje się po możliwości stworzenia pakietu dobranego do potrzeb indywidualnych.

Która z opcji jest najkorzystniejsza cenowo? Pakiet obejmujący fotografie jedynie z ceremonii zaślubin i wesela na pewno będzie dużo tańszy, niż kompletny reportaż ślubny, lecz wówczas bezpowrotnie tracisz szansę na uwiecznienie wielu istotnych momentów, które umkną Ci wyjątkowo niepostrzeżenie.

Z kolei sesja zagraniczna będzie na pewno dużo droższa, niż wykonana w kraju, lecz jeśli zależy Ci na fotografiach w wyjątkowej scenerii, to na pewno gra jest warta świeczki. Czy da się tutaj mówić o konkretnej cenie? Niekoniecznie, jako że każdy fotograf ślubny z Krakowa ma zupełnie inne doświadczenie, sposób pracy z Parami Młodymi, a do tego dochodzą zupełnie odmienne potrzeby przyszłych małżonków.