DJ czy zespół? Co wybrać na wesele?

Dobra muzyka jest podstawą udanego wesela. Polska tradycja zakłada huczne wesele i radosną zabawę aż do białego rana. Para młoda już kilka miesięcy przed planowaną uroczystością zajmuje się poszukiwaniem odpowiedniej oprawy muzycznej. Jednym w większych problemów jest decyzja między DJ-em a zespołem weselnym? Który wybór będzie lepszy? Jakie są ich zalety, a jakie wady?

DJ na weselu w odróżnieniu od zespołu używa nośników muzycznych, a muzykę odtwarza bezpośrednio z komputera. Dużym plusem jest fakt, że wybór utworów jest znacznie większy. Możemy swobodnie, w trakcie wesela prosić o konkretne piosenki, bez obawy, że nasza propozycja zostanie odrzucona. Wynajęcie DJ-a jest o tyle wygodniejsze, że może on się dostosować do wybranego przez nas gatunku muzycznego. Warto pamiętać, że wszystkie zespoły weselne mają określony styl bycia, śpiewania, dlatego jeśli my, jako para młoda, oczekujemy niestandardowych, oryginalnych występów możemy mieć spore problemy ze znalezieniem czegoś odpowiedniego dla nas.

Współpracując z DJ-em możemy ustalić z nim konkretne repertuary i ich kolejność. DJ jest o tyle elastyczny, że bez problemów dostosuje się do naszych próśb. W kwestii cenowej, jeśli zależy nam na oszczędzaniu, DJ będzie kosztować nas znacznie mniej. Pracuje on samodzielnie, więc nie musi dzielić się gażą z nikim innym. Usługi, które nam oferuje nie wymagają on niego większego wysiłku fizycznego, więc ceny nie są wygórowane. Za godzinę będziemy musieli zapłacić mu od 80-250 zł. Koszty naturalnie mogą się wahać z racji prestiżu samego DJ-a, wielkości miejscowości czy regionu.

zabawa na weselu

Jak informuje DJ Robert Koss z Music Serwis „Wybór wodzireja na wesele to już powszechna praktyka, najczęściej z moich usług korzystają osoby, których gośćmi są w większości bliscy znajomi i przyjaciele – osoby młode, energiczne”.

Mimo, że wynajmowanie DJ-a jest zdecydowanie tańsze, wiele osób nie wyobraża sobie dobrego wesela bez muzyki na żywo. Taka oprawa muzyczna stworzy niepowtarzalny, uroczysty klimat i zapewni dobrą zabawę przez całą noc. Wokalista zespołu często pełni funkcję wodzireja i zachęca zaproszonych gości do tańca, zabaw lub zorganizowanych konkursów. Muzykę na żywo z pewnością docenią starsze osoby, które poprzez swoje przywiązanie do tradycji, znacznie bardziej cenią występy przy użyciu autentycznych instrumentów.

Dodatkowo zespół muzyków może nam towarzyszyć od samego początku przygotowań do ślubu, przy błogosławieństwie oraz w drodze do kościoła. Ceny wynajęcia zespołu są znacznie wyższe niż w przypadku DJ-a. Ceny zalezą od wielkości samej formacji. Im więcej artystów tym większa cena. Koszty, jakie będziemy musieli w tym przypadku ponieść, wahają się w granicach 1500zł-5000zł.

Bez względu czy wybierzemy  DJ-a czy zespół weselny, przed podjęciem decyzji koniecznie posłuchajmy jak radzą sobie oni podczas wesela. Dokładnie zapoznajmy się z portfolio, a jeśli jesteśmy już pewni co do naszego wyboru konkretnie określmy czego oczekujemy.