Jak długo fotograf zostaje na weselu?

Przeglądając fotografie ze ślubu, niekoniecznie zastanawiamy się nad tym, jak one powstały. Tymczasem okazuje się, że warto dlatego, że taka obserwacja może dać nam dużo informacji na temat pracy fotografa ślubnego.

Potrafi być ona bardzo przyjemna, dlatego mamy do czynienia z tak wieloma pasjonatami, lecz też i męcząca. By tym lepiej zrozumieć fotografa, z którym podpisujemy umowę, przyjrzyjmy się jego typowemu dniu pracy. Jak długo fotograf zostaje na weselu?

Dzień z życia fotografa ślubnego

ślubny fotograf

Oczekiwania współczesnych klientów uległy znacznemu rozszerzeniu. Obecnie możemy skorzystać z usługi sesji narzeczeńskich, sesji z przygotowań u Pana Młodego i u Panny Młodej, sesje ślubne też już coraz rzadziej oznaczają jedynie wyjście do sali obok i zrobienie kilku zdjęć na mało ciekawym tle.

Współczesny fotograf musi się dziś sporo najeździć i wykazać niemałą kreatywnością, by Pary Młode chciały przychodzić właśnie do niego. Jak zatem wygląda typowy obrazek, przedstawiający pracę ślubnego fotografa?

Wszystko zaczyna się od przygotowań. Fotograf przyjeżdża na miejsce, w którym ma odbyć się uroczystość, by zawczasu móc się rozejrzeć i zaplanować np. najlepsze miejsca na robienie ujęć, a także po to, by w dniu właściwym na pewno przyjechać na właściwe miejsce bez kłopotów. Dobry fotograf sprawdza też wcześniej stan swojego sprzętu i zabezpiecza się na wypadek usterki, do której może dojść w najważniejszej chwili.

Zdjęcia podczas przygotowań do ślubu

Gdy fotograf jest już gotowy, jedzie dokumentować przygotowania Młodej Pary. Przygotowania w domu Pana Młodego na ogół trwają krócej, sesje u Panny Młodej mogą być dłuższe ze względu na układanie fryzury, makijaż i wkładanie sukni ślubnej. W czasie takiej sesji często wykonywane są zdjęcia detali, takich jak bukiet lub biżuteria Panny Młodej, a i nierzadko zdarza się uchwycenie nagłych wpadek lub momentów wzruszeń.

Kolejnym etapem jest udział w błogosławieństwie w domu Panny Młodej. Jest to często moment pełen przemówień i wzruszeń, którym nawet wielu fotografów po latach pracy nie potrafi się oprzeć.

Fotografowanie uroczystości ślubnej

Następny w kolejności jest etap pracy w kościele. Tu ważne jest, by wybrany fotograf miał zezwolenie na wykonywanie zdjęć w kościele, dlatego że w przeciwnym wypadku uwiecznienie najważniejszej chwili całej uroczystości może być praktycznie niemożliwe. Po zakończeniu mszy świętej pozostaje czas na uwiecznienie Młodych wychodzących z kościoła, a potem trzeba udać się na salę weselną i być tam przed gośćmi i nowożeńcami, by móc jeszcze rozstawić spokojnie sprzęt i uwiecznić wystrój sali.

fotografia ślubna

Kolejne najważniejsze elementy całej imprezy, jakie uwieczni fotograf, to pierwszy taniec, podczas którego może się wiele zdarzyć, choćby dlatego, że na ogół nie zna on układu tanecznego, na jaki zdecydowali się Młodzi. Musi przy tym zachować równowagę pomiędzy byciem w centrum wydarzeń a niezwracaniem na siebie większej uwagi.

Jeśli chodzi o sesje ślubne, wykonywanie ich w czasie wesela nie jest już sztywnym zwyczajem.

Współcześnie sesje ślubne odbywać się mogą przed i po ślubie, w trakcie wesela, a nawet kilka dni po uroczystości, by móc pojechać gdzieś dalej i mieć więcej czasu na wyjątkowe ujęcia.

Na ogół ostatnim momentem, przy którym fotograf ślubny jest obecny, są oczepiny. Ważne jest uchwycenie wówczas chwili, w której Panna Młoda rzuca welon, a Pan Młody muszkę lub krawat. Pojawiają się również inne zabawy, które biesiadnicy jeszcze po latach będą wspominać ze śmiechem.

We współpracy z fotografem na wesele z Krakowa odpowiadamy na pytanie: to jak długo fotograf pozostanie z Parą Młodą i gośćmi, powinno być uregulowane w umowie, na ogół jednak oczepiny są właśnie tym etapem wesela, po którego zakończeniu fotograf kończy swoją pracę. Kolejnym etapem jest wybranie i obrabianie zdjęć, których fotograf podczas wesela wykonuje nawet tysiące.