Oryginalna czy klasyczna – jaką zastawę stołową wybrać na prezent?

Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór zastaw stołowych. Od tych tradycyjnych przez wzorzyste, kolorowe, aż do skrajnego minimalizmu. Coraz częściej sprzedawcy wychodzą klientom naprzeciw i oferują różnego rodzaju promocje czy oferty które pozwolą stworzyć nam swój zestaw marzeń. W okresie przedświątecznym znacznie wzrasta zainteresowanie klientów elementami nakrycia stołu. Jest to czas, kiedy chętnie odświeżamy domowe akcesoria lub dokupujemy brakujące części. Jednak dla wielu z nas dobranie wzoru, kształtu czy koloru akcesoriów jest nie lada wyzwaniem.

Wiele osób odstrasza wysoka cena wiążąca się z zakupem zastawy. Jeżeli wciąż się wahasz, czy porcelanowa zastawa stołowa jest dobrym pomysłem na ślubny prezent, musisz wiedzieć, że materiał ten jest niezwykle trwały, dlatego będzie służyć parze młodej przez długi czas. Szkliwo porcelany jest odporne na rysowanie, więc nie trzeba martwić się, że zarysowane zostanie sztućcami. Warto również wspomnieć, że materiał ten nie wchodzi w reakcje chemiczne z pożywieniem – potrawy nie zmienią smaku, a alergicy będą mogli czuć się bezpieczne.

W sklepach możemy znaleźć tradycyjną śnieżnobiałą, porcelanę, która ze względu na swoją ponadczasowość zawsze będzie prezentować się wyjątkowo elegancko. Możemy spotkać również porcelanę angielską – bogato zdobioną oraz zastawę z charakterystyczną złotą linią – bardzo rozpoznawalny element polskiej porcelany.

Możemy również wybrać kolorowe, barwne akcesoria, mniej eleganckie, za to bardzo oryginalne. Najczęściej mamy możliwość zakupienia zastawu na 12 lub 6 osób. Pamiętajmy, że zakup całego serwisu będzie dla nas tańszy niż kupowanie pojedynczych talerzy czy sztućców. Decydując się na kolorowe i fantazyjne kształty musimy pamiętać, że moda mija, i być może za 2 lata akcesoria będą passe.

Kupując sztućce zwróćmy uwagę z jakiego materiału są one wykonane. Najpopularniejszy stop, który nie ulega korozji, ma symbol 18/10, co oznacza 18% zawartość chromu i 10% niklu.

Sztućce mogą być wykonane również z czystego srebra, jednak są one dość drogie, do tego wymagają specjalnej pielęgnacji i odpowiednich środków czyszczących. Pamiętajmy, aby przed podaniem porządnie wypolerować widelce, noże i łyżki, Brudne i poplamiona sztućce skutecznie odbiorą przyjemność jedzenia.

talerz deserwoy

W naszym kręgu kulturowym alkohol jest spożywany przy wielu okazjach, dlatego bardzo ważne jest dobranie i zakup odpowiednich kieliszków. Przed każdą uroczystością powinniśmy przygotować dla każdego z gości odpowiednie kieliszki do każdego rodzaju wina. To nie tylko zwykłe zasady savoir-vivre. Dobrze dobrane szkło pozwoli wydobyć z wina wszystkie aromaty i smaki. Pamiętajmy, żeby kieliszki były przezroczyste, osoba pijąca powinna być w stanie rozróżnić kolor trunku. Dopuszczalne są delikatne grawerowania.

Układanie zestawy stołowej

Pamiętajmy o czystym, niepogniecionym obrusie-siadając do stoły widać każde niedociągnięcie. Sztućce układamy po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej będą używane – najdalej od talerza znajdą się te od których rozpoczniemy.

  • Talerze kładziemy w kolejności: talerz płaski-obiadowy, na nim talerz deserowy-mniejszy, na nich bulionówkę lub głęboki talerz.
  • Jeśli przygotowaliśmy przystawki, kładziemy osobny talerzyk deserowy.
  • Szklanki i kieliszki stawiamy po prawej stronie u góry.
  • Ustawiamy je rozpoczynając od lampki do wina czerwonego, później do białego, kończąc na szklance do napojów bezalkoholowych.
  • Z lewej strony zastawy umieszczamy złożoną serwetkę.
  • Zrezygnujmy z wysokich bukietów, które uniemożliwią kontakt wzrokowy między biesiadnikami. Jest to najbardziej powszechny sposób nakrycia, który pozwoli pięknie zaprezentować zakupioną na prezent zastawę.