Suknia ślubna – wybierać ją według tradycji?

Suknia ślubna jest najważniejszym elementem, który posiada Panna Młoda w trakcie trwania uroczystości i ceremonii. Według starej tradycji suknia ślubna Panny Młodej powinna zawierać parę elementów, które ponoć przynoszą szczęście i gwarantują udane pożycie małżeńskie. Między innymi w sukni musi znaleźć się coś starego, należącego do naszej mamy, babci lub prababci. Innym takim elementem jest także rzecz należąca do członkini rodziny Pana Młodego. Tradycja jest wszędzie inna, to zależy w jakim aktualnie rejonie Polski mieszkamy. Jeżeli jesteśmy mocno przywiązane do tradycji i zwyczajów, jakie odbywają się zawsze podczas ślubu, możemy naszą suknię przyozdobić tradycyjnymi elementami lub ubrać suknię charakterystyczną dla naszego regionu. Oczywiście koniecznym elementem do sukni musi być welon lub wianek. Torebka, rękawiczki czy buty są już zupełnie osobnym tematem.

Suknia ślubna nasza własna czy dziedziczona?

suknia ślubnaSuknię ślubną każda młoda kobieta pragnie mieć własną, jednak istnieją w niektórych miejscach przekonania, że suknię ślubną powinno się dziedziczyć. W dzisiejszych czasach wszystko zależy od zdania Panny Młodej oraz od jej wyboru. Stara suknia nie musi być przecież wcale zaniedbana czy niemodna. Gdy jest ona odpowiednio zadbana, jak najbardziej możemy wykorzystać i ubrać ją na nasz ślub, zachowując rodzinną tradycję. Ponadto, jej krój, dodatki i ozdoby mogą być tak uniwersalne, że suknia będzie mogła służyć naszej rodzinie przez lata. Zdania są podzielone na ten temat, ponieważ według wielu osób, zwłaszcza kobiet – suknia ślubna jest wybierana na specjalną okazję i nie powinna być zakładana ponownie, nawet jeśli ta sama osoba zawrze następny związek małżeński. Suknia ślubna jest bowiem stworzona lub wybrana dla jednej Panny Młodej. Można, lecz nie trzeba postępować według tradycji – zdanie należy do nas.

Czym kierować się wybierając suknię ślubną?

Gdy wybieramy naszą ślubną kreację, musimy przede wszystkim oprzeć się na naszym upodobaniom. Wymarzona suknia ślubna powinna najbardziej zwracać uwagę na ślubie i nic nie może jej przyćmiewać. W trakcie wyboru odpowiedniej sukni powinnyśmy zdać się na naszą intuicję i gust. Jeżeli na zakupach z nami nasza mama, siostra lub przyjaciółka – cenne mogą się okazać jakiekolwiek ich rady. Poza tym, jeżeli od lat mamy upatrzony w głowie jeden jedyny krój i wzór sukni – w salonach sukien ślubnych będziemy szukać tej wymarzonej – z pomocą przyjdą doświadczone ekspedientki. Warto wybierać dobre salony sukni ślubnych. Przy wyborze sukni ważne jest, aby pomyśleć o pogodzie, jaka może panować w dniu naszego ślubu. Jeżeli wychodzimy za mąż w ciepłym miesiącu, sukienka nie musi być wcale do ziemi, rękawy mogą być krótkie lub nie musi ich być wcale. Materiał, z jakiej wykonana jest suknia, nie może być w takim razie zbyt gruby, czy mocno przylegający do skóry. Jeżeli natomiast nasz ślub odbywa się zimą, materiał jaki wybierzemy, nie może sprawić, że zmarzniemy w kościele podczas ceremonii.