Wino jako prezent na wesele – jakie wybrać?

Czekoladki, kwiaty, drogie upominki – pomysłów na prezenty ślubne jest wiele, choć to właśnie bukiety kwiatów były do niedawna najbardziej uniwersalnym prezentem dla młodej pary. Współcześnie coraz więcej par prosi o to, by goście nie przynosili na wesele kwiatów, z którymi po przyjęciu często nie ma co zrobić. Znacznie lepszym, zarówno w oczach pary, jak i gości, prezentem jest wino, które może trafić do pierwszej wspólnej kolekcji trunków. Jakie wino na wesele wybrać i czym się kierować? 

Wino na wesele – postaw na jakość

Zakup wina jako prezentu weselnego warto dobrze przemyśleć i nie jest to jedynie kwestia unikania wyboru najtańszych, popularnych marketowych butelek. Nawet tanie wina, takie jak popularne i wszędzie dostępne Carlo Rossi, mogą być smaczne, ale większość osób doskonale je zna – jako prezent warto zachować je na urodziny czy imieniny, szczególnie jeśli trafimy na specjalną ofertę z ciekawymi dodatkami, a na wesele wybrać coś bardziej oryginalnego. Dobre wino będzie wyjątkowym prezentem, zaskoczy parę młodą i będzie wyglądało elegancko. Rozpoznawalne, tanie marki nie zrobią takiego efektu. 

Jakie wino na prezent weselny wybrać? 

Jeśli znamy upodobania pary młodej, sprawa wydaje się prosta – nie ma złotej zasady mówiącej, że na prezent nadaje się lepiej wino czerwone niż białe, a jeśli para lubi np. wyłącznie wina słodkie, warto dopasować się do tych gustów. Przy wyborze dla pary, która niekoniecznie dzieli się swoimi upodobaniami do wina, najbezpieczniej będzie wybrać trunek uniwersalny. Zwracamy uwagę na kolor, smak, a nawet wygląd butelki. 

Do wyboru mamy oczywiście klasyczne wina białe i czerwone, ale też wina różowe. Smaki? Wybór pomiędzy wytrawnym, półwytrawnym, słodkim, półsłodkim i musującym będzie trudniejszy, bo jeśli wino nie przypasuje parze, z pewnością spędzi wiele lat w barku nieotwierane. Można np. podpytać parę o wina, jakie pojawią się na stole weselnym – to dobra sugestia tych, jakie lubią sami. Uniwersalnie polecamy wina czerwone (choć tych z pewnością pojawi się najwięcej wśród prezentów), półwytrawne lub półsłodkie. Opcja taka będzie bardziej uniwersalna i zawsze przyda się w barku, idealnie do otwarcia dla gości. 

wino wesele

Wybierając wino na wesele dla pary młodej, zwróćmy uwagę na estetykę. Prezent ma być nie tylko praktyczny, ale i efektowny, a skoro stawiamy już na butelkę wina, dobrze gdyby ta była również pamiątką. W sklepach oferujących duży wybór win z całego świata znajdziemy wiele ciekawych smaków z nutami owocowymi czy egzotycznymi, ale także wiele unikalnych butelek, które aż żal będzie chować w zamkniętym barku. Dobrym zaskoczeniem dla młodej pary mogą być też wina pochodzące z Polski – niewiele osób zdaje sobie sprawę z doskonałych winiarni, jakie mamy w kraju, a odrobina regionalnej dumy na pewno będzie dla nich wyjątkowym podarunkiem. 

Dlaczego wino to dobry pomysł na wesele? 

Coraz więcej par młodych prosi o alkohole zamiast kwiatów, bo w przeciwieństwie do bukietu więdnącego po kilku dniach po ceremonii, winem można cieszyć się przez wiele lat po weselu. Te bardziej kolekcjonerskie otwierane są często na szczególne okazje czy rocznice, podczas gdy tańsze butelki często przydają się przy wieczornych seansach filmowych. Dobre wytrawne wino na prezent jest uniwersalne, eleganckie, wytworne i zawsze akceptowane. Trudno tu o zły wybór, nawet jeśli w ogóle nie znamy preferencji pary młodej.