Z jak dużym wyprzedzeniem trzeba rezerwować sale weselne?

Organizacja ślubu i wesela to bardzo wymagające zadanie, które należy rozpocząć wiele miesięcy przed ustaloną datą ślubu. Dużym utrudnieniem w planowaniu przyjęcia weselnego są odległe terminy rezerwacji poszczególnych usług.

Szczególnie rezerwacja sali weselnej, wymaga odpowiedniego zapasu czasu, najczęściej jest to co najmniej rok a czasami nawet dwa lata przed datą ślubu.

Często pary decydują się na ślub w inny dzień tygodnia po to, aby móc zarezerwować wymarzoną salę w interesującym ich miesiącu. To zadanie od zawsze generowało wiele stresu, jednak aktualnie w czasie pandemii rezerwacja sali jest bardzo ryzykowna i wiele par musiało przełożyć lub całkowicie odwołać swoje rezerwacje. Jak aktualnie wygląda rezerwacja lokali weselnych i czy warto to robić w czasach pandemii?

Rezerwacja sali przed pandemią

O rezerwację sali weselnej para musi zadbać z dużym wyprzedzeniem. Wybór odpowiedniego lokalu uzależniony jest przede wszystkim od ilości gości. Sala weselna nie może być zbyt mała ani zbyt duża. Każdy gość musi mieć zagwarantowane miejsce siedzące przy stole, z wygodnym dostępem do niego.

dj wesele poznań

Należy zwrócić także uwagę na otoczenie budynku oraz ilość miejsc parkingowych w sytuacji, gdy większość gość przyjedzie własnym środkiem transportu. Poszukiwanie odpowiedniego lokalu powinno się rozpocząć tuż po ustaleniu daty ślubu. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ najładniejsze sale są najbardziej oblegane, więc może być problem zarezerwować ją w wybranym terminie.

Wpływ na to ma także dość krótki sezon ślubny, który w naszym kraju przypada raczej na cieplejsze miesiące roku, czyli od maja do września. Dodatkowo wesela najczęściej organizowane są w soboty, co znacząco utrudnia znalezienie wolnego terminu. Optymalnym czasem na rozpoczęcie poszukiwań odpowiedniej sali weselnej jest 1,5–2 lat przed dniem ślubu.

Oczywiście pary chcące pobrać się zdecydowanie wcześniej nie są skazane na drogie lub mniej atrakcyjne sale. Prostym sposobem na przyspieszenie ślubu jest rezerwacja sali poza sezonem, czyli w okresie od października do kwietnia. Znalezienie wolnego terminu w tym okresie jest zazwyczaj bardzo proste, nawet w najbardziej obleganych lokalach, dodatkowo cena rezerwacji jest przeważnie znacząco niższa od tej w sezonie weselnym.

Warto pamiętać, że jedyną pewną formą rezerwacji terminu w wybranej sali weselnej jest podpisanie umowy oraz wpłata zaliczki. W takiej sytuacji lokal weselny jest zobowiązany do zatrzymania danego terminu, co daje gwarancję jego dostępności w dniu ślubu.

wynajęcie sali

Rezerwacja sali w czasie pandemii

Po wybuchu pandemii cała branża weselna się zmieniła. Wiele par nie mogło mieć wymarzonego przyjęcia weselnego, a lokale potraciły klientów. Organizacja wesela zawsze była trudnym i stresującym zadaniem, jednak w aktualnej sytuacji stało się to jeszcze trudniejsze.

W przeciągu ostatniego roku sytuacja z organizowaniem wesel zmieniała się kilkukrotnie. Spowodowało to konieczność przekładania terminów, a także całkowitego odwoływania rezerwacji. Obecnie niepewność przy planowaniu wesele towarzyszy każdej parze i trudno powiedzieć jak w przyszłości będzie wyglądała sytuacja.

Na szczęście wiele lokali weselnych oferuje parą rezerwację terminów na kolejne miesiące, z możliwością ich przełożenia w przypadku przedłużenia lub nagłych zmian obostrzeń. Hotel Jasek Premium oferuje sale weselne w okolicach Wrocławia i gwarantuje możliwość zmiany terminu w przypadku nagłych, niespodziewanych zmian w prawie, spowodowanych pandemią.