Zacznij nowy rok od zmiany kołdry! Sierść wielbłąda, kaszmir, a może wełna alpaki – co warto wybrać?

Kołdra to jeden z kluczowych elementów wpływających na jakość naszego snu i wypoczynku. Wybierając tę najlepszą, warto wziąć pod uwagę kilka niezbędnych czynników, jak rozmiar, poszycie, grubość, czyli klasa cieplna i jakość wykonania. Oferta kołder jest szeroka i niewątpliwie każdy znajdzie produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Najważniejszym elementem jest rodzaj wypełnienia. Chociaż kołdry ze wsadem syntetycznym kuszą niskimi cenami, żywotnością i właściwościami antybakteryjnymi, warto rozważyć zakup kołdry z wypełnieniem naturalnym.

Kołdry jedwabne

Jedwab to materiał luksusowy i drogi. Wyróżnia się jednak wieloma właściwościami prozdrowotnymi i praktycznie brakiem wad. Włókna jedwabiu cechuje termoizolacja i wysoki poziom wentylacji. Dzięki czemu kołdra przez rok zapewni doskonałą przewiewność i oddychalność. Poziom trzymania ciepła można określić na średni, dzięki czemu zadowolone z niej będą osoby, które nie lubią zbyt gorących kołder. Z powodzeniem może być użytkowana przez cały rok, a zimą w pomieszczeniach ogrzewanych. Kołdry jedwabne mają funkcje antystatyczne, przez co nie przyciągają kurzu i są higieniczne.

Kołdry z pierza

Najpopularniejszy i najczęściej wybierany rodzaj kołder. Ich wypełnienie mogą tworzyć ptasie pióra i puch w różnych proporcjach. Tego typu kołdry występują w różnych wersjach grubości, te z największą ilością wsadu, nazywane są potocznie pierzynami i doskonale sprawdzą się na wysokie mrozy. Kołdry z pierza są ciężkie, ale bardzo przyjemne i mięciutkie w dotyku. Doskonale sprawdzają się przez cały rok i z powodzeniem służą wiele lat. Ich minusem jest tendencja do kumulowania wilgoci, co sprzyja rozwojowi roztoczy. Dlatego tego typu kołder nie zaleca się alergikom. Modele z pierza ze względu na roztocza powinny być regularnie czyszczone i wietrzone.

kołdra

Kołdry wełniane

Kołdry z wełny są miękkie, bardzo delikatne i lekkie. Ich cechą charakterystyczną jest sprężystość. Posiadają właściwości termoregulacji, są przewiewne i oddychające. Z powodzeniem sprawdzają się przez cały rok, nawet latem. Kołdry wełniane zostały docenione przez medycynę, która jasno wskazuje na ich aspekt prozdrowotny. Dlatego szczególnie polecane są osobom borykającym się z reumatyzmem, wszelkimi zwyrodnieniami i przewlekłymi bólami kości. Wełna jest pomocna w regeneracji organizmu, łagodzeniu napięć mięśni, a ponadto ułatwia zasypianie.

Co ważne wełna posiada również właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Tym bardziej wskazywana jest, jako idealny naturalny produkt dla alergików. Struktura włókien wełny zapobiega przenikaniu roztoczy i kurzu do jej wnętrza, dzięki czemu kołdra przez cały czas użytkowania pozostaje higieniczna. Kołdry z wełny nie są tanie, jednak wyróżnia je bardzo wysoka wytrzymałość, przez co posłużą przez wiele lat.

Producenci oferują kilka rodzajów wełny, z której została wyprodukowana kołdra. Najcieplejszą wersją jest model wykonany z wełny wielbłąda. Jest puszysta i bardzo delikatna w dotyku. Jej właściwości docenią zmarźluchy, dlatego sprawdzi się na wysokie mrozy. Innym rodzajem jest kołdra z wełny alpaki. To luksusowa wersja, bardzo delikatnej, a jednocześnie wytrzymałej kołdry.

Doskonale sprawdzi się użytkowana przez cały rok, dzięki właściwościom termoregulacyjnym. Przystosowuje się do temperatury ciała człowieka, zapewniając mu oddychalność i przewiewność. Niszową wersją jest zyskująca popularność kołdra z wełny kozy kaszmirskiej. To model bardzo ekskluzywny, ale warty swojej ceny. Jest wyjątkowo miękka, puszysta i bardzo delikatna w dotyku. Występuje w cienkich wersjach, dlatego sprawdzi się, latem lub wiosną. Najpopularniejszą wersją niezmiennie od lat pozostaje kołdra z wełny owczej. Jest sprężysta, puszysta, delikatna i bardzo wytrzymała. Jej oddychalność i przewiewność sprawia, że z powodzeniem może być używana nawet w upalne lato.